Menu Zavřeno

Pohankovo – čočkové kari.

Pohankovo – čočkové kari.

150g červené čočky

150g pohanky

2 mrkve

1 kapii

2 jarní cibulky

1/2 štíhlého pórku

3 lžíce olivového oleje

1/2 lžičky soli

1 – 2 lžičky kurkumy a troška sladkého kari.

Nejprve si připravte zeleninu, protože příprava celého jídla bude rychlá, tak ať máte náskok. Omyjte si pórek  a nasekejte ho na kostičky nebo nudličky tak, ať máte kus z bílé i zelené části. Pokud byste měli zrovna velký pórek, použijte menší část než polovinu. Jarní cibuli si také opláchněte a nasekejte na menší kousky – kolečka nebo kostičky, v jídle pak vypadá hezky, když má každá zelenina trošku jiný tvar. Kapii si nakrájejte na tenké nudličky a oškrabanou mrkev připravte na delší plátky – dělám škrabkou tak, že prostě po očištění krájím plátky dál, až spotřebuji celou mrkev. Ohřejte si zatím cca 0,5 l vody, aby byla vroucí. řipravte si velkou pánev, raději hlubší, jako je wok. Na pánev si dejte olivový olej, mírně jej zahřejte a nasypte suchou červenou čočku a za stálého míchání ji zhruba pět minut restujte. Čočku  a pohanku na začátku restujeme proto, abychom ji nechali v pěkném kulatém tvaru a lépe držela pohromadě a tolik se nerozvařila. Poté přidejte všechnu zeleninu a stále ještě na vyšší teplotě za stálého míchání restujte, aby se vám čočka ani zelenina nepřichytily. Osolte, přidejte kurkumu a kari, dobře promíchejte a zalijte cca 300 ml vroucí vody, kterou jste si připravili. Snižte teplotu na mírnou, čočku i zeleninu s vodou dobře promíchejte, přiklopte a nechte vařit na mírném plameni cca 15 min, občas zkontrolujte a podmíchejte, v případě potřeby přilijte po troškách ještě horkou vodu, pokaždé je jí potřeba trochu jiné množství v závislosti na tom, jak jste čočku  a pohanku namočili a  kolik vody obsahuje zelenina. Čočka, pohanka i zelenina by měla být na skus a nikoliv rozvařená, proto při podmíchávání po cca 15 min určitě ochutnejte 🙂 a v případě potřeby si upravte i dokořenění.