Plníme kritéria stříbrného certifikátu - Skutečně zdravá škola

Náš kvalifikovaný tým p. kuchařek připraví dle potřeby stravu pro děti s různými formami potravinové alergie, jejich kombinací např. Celiakie, bezlaktozová dieta, aj; dále vážení a přizpůsobení stravy Diabetes.

Jsme zapojeni v projektu “Skutečně zdravá škola”, která je komplexní program kvalitního a udržitelného stravování a vzdělávání o jídel.

Prostřednictvím programů “Skutečně zdravé školy” pomáhající naší mateřské škole dostat kvalitní, čerstvé a sezónní produkty od domácích zemědělců na stůl dětem v Naší MŠ.

K mytí nádobí v myčce používáme prostředky od FeelEco natural care.

Dodavatelé produktů do naší školní kuchyně:

• Beskydské uzeniny Chodura, a. s., Frýdek-Místek – čerstvé maso
  • Pekárna Tichá – pečivo
  • Zelenina Uhlíř, Čeladná- zelenina, vejce, ovoce, sýry, mléko
  • Mlékárna Ekomilk, a. s., Frýdek-Místek – mléko, mléčné výrobky
  • J. K. FOOD, s. r. o., Větřkovice – těstoviny, rýže, mouka aj.
  • Farma Kublák – Bio kuřecí maso a králičí, brambory
  • Biofarma Lukáš (www.biokosiky.cz) – bio maso, šetrný chov
  • Ryby – Tesař, s.r.o.
  • FarmiaFood-aquaponické produkty-ryby, bylinky atd (farmiafood.cz)
Více informací o projektu zde

Obsah projektu:

Skutečně zdravá škola je komplexní celoškolní program kvalitního a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá škola pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému, úspěšnému a udržitelnému životu.

Aktivity mateřské školy:

• Příprava pokrmů – vaření s dětmi – zdravé x nezdravé jídlo
  • Spolupráce s kuchařkami – odšťavňovací dny
  • Ochutnávky zdravé výživy a zařazování nových potravin
  • Školní zahrada – úklid zahrady, sázení a pečování o vyvýšené záhony, keře, kompostování. Domečky pro hnízdění a zimní úkryt užitečného hmyzu a zajímavé možnosti pozorování nesmírně zajímavého života včelek samotářek i dalších užitečných hmyzích tvorů
  • Návštěva farmy
  • Zapojení rodičů – společné strávené odpoledne (3x ročně)
  • Tradice

Zdravé suroviny

Dobroty ve školce

ANGAŽOVANOST A KULTURA STRAVOVÁNÍ

Ve ŠJ jsou dostupné informace o původu potravin. Informace o alergenech jsou vypsány v jídelním lístku.

Vedení školy odsouhlasilo Plán podpory zdravého stravování a stanovilo harmonogram k jeho naplnění.

Rodiče jsou informováni o aktivitách programu Skutečně zdravá škola.

Respektujeme potřeby strávníků se specifickou dietou tím, že jim školní jídelna uvaří dětem na míru jejich alergickým potřebám.

Při úklidu v prostorách školy a mytí nádobí používáme ekologicky šetrné čistící a mycí prostředky.

KVALITA JÍDLA A JEHO PŮVODU

Jídla podávaná dětem neobsahují žádné nežádoucí přísady ani glutamany, polotovary jsou používány výjimečně. Dochucování pokrmů s minimem soli, cukrů a tuků.

Alespoň 50% všech pokrmů je vyrobeno z čerstvých, nezpracovaných surovin či potravin. Tyto suroviny a potraviny nakupujeme od pěstitelů, chovatelů, výrobců či drobných farmářů s provozovnou našeho nebo sousedního kraje, pokud jsou dostupné. Zařazujeme minimálně 5% potravin v BIO kvalitě a ze soukromých farem či volných chovů. Ryby jsou z chovů ČR či z udržitelných zdrojů.

Pokrmy v jídelníčku odrážejí sezónnost (informace na nástěnkách školy), zařazujeme čerstvou zeleninu a ovoce, používáme čerstvé bylinky z naší zahrádky.

Děti i zaměstnanci mají přístup k pitné vodě dle svých potřeb po celý den pobytu, nápoje

nedoslazujeme cukrem, používáme 100% ovocné sirupy či mošty.

VZDĚLÁVÁNÍ O JÍDLE A STRAVOVÁNÍ

Výuka o jídle, základech zemědělství a zásadách zdravé výživy je součástí školního vzdělávacího programu.

Děti se stravují v příjemné a klidné atmosféře tak, aby měly dostatek času si jídlo vychutnat.

Naše škola rekonstruovala v roce 2021 školní zahradu s dotací SFŽP „Přírodní zahrada“. Zahrada je využívána při výchovně-vzdělávací práci s dětmi.

V rámci výuky pořádáme každoroční návštěvy farem.

MÍSTNÍ SPOLEČENSTVÍ A SPOLUPRÁCE

Školní kuchyně připravuje v rámci akcí s rodiči ochutnávky jídel dle receptů projektu

Skutečně zdravá škola. Pomáháme rodičům vzdělávat se v oblasti zdravé výživy dětí.