Menu Zavřeno

Bulgur s pečenou zeleninou a kuřecím masem

Bulgur s pečenou zeleninou a kuřecím masem.

Množství: 4 porce

200 g nevařeného bulguru
500 ml vody
1 špetka soli (5 g)

2 kuřecí prsa (cca 350 g)
1 lžíce olivového oleje (25 ml)
1 menší cuketa (200 g)
300 g rajčat (ideálně cherry)
1/4 květáku (300 g)
2 hrsti rukoly (100 g)

Na zálivku
1 stroužek česneku (5 g)
2 lžíce olivového oleje (50 ml)
1 lžíce medu (25 g)
1 špetka soli (5 g)
1 lžíce (jablečného) octa (20 ml)
1 lžička červené papriky (5 g)

Začneme zeleninou

Nejdelší přípravu si zaslouží zelenina, kterou budeme péct. Ono co si budeme povídat, zas až taková práce to není. Jen je potřeba zeleninu opláchnout, vyskládat na pečicí papír, osolit a zakapat olivovým olejem. Nebojte se dát klidně celá cherry rajčátka. Květák rozlámejte na menší růžičky a cuketu nakrájejte na kostky. Květák bude opečený, ale zůstane křupavý.

Zeleninu pečeme přibližně 30 minut v troubě na 180 °C.

Vaříme bulgur

Bulgur není na přípravu vůbec náročný. Stačí ho jen povařit v osolené vodě přibližně 15–20 minut. Myslím, že je škoda, že je v Čechách stále poměrně opomíjený, protože je chuťově skvělý a jeho konzistence je na skus moc dobrá. Krom toho je možná až překvapivě plný vitaminů a také vlákniny, které jako když najdete. Nebojte se ho tedy využít například místo rýže do rizota nebo třeba do salátů jako dobré a kvalitní plnidlo bříšek.

Bulgur se vaří, zelenina peče. Teď tedy už jen kuřecí prsíčka. Ta si na troše olivového orestujeme do zezlátnutí, osolíme a poté nakrájíme na kostky. Nic víc, nic míň.

Zálivka

Dalo by se říct, že na zálivce tento salát vlastně stojí. Dodá mu totiž naprosto báječnou chuť. A přitom je to opravdu naprostý základ a připravíte si ji během pár sekund.

Do misky dáme 2 lžíce olivového oleje, 1 lžičku červené papriky, 1 lžíci medu, 1 lžíci octa, 1 špetku soli, 1 prolisovaný česnek a poctivě vymícháme do emulze.

Velký finiš

Bulgur slijeme a přendáme do mísy. Přidáme k němu opečenou zeleninu, čerstvou rukolu a také orestovaná kuřecí prsa. Nakonec promícháme se zálivkou .Lahůdka.